Impregnacja drewna budowlanego: dla zabezpieczenia konstrukcji budowlanych
Aby trwale i pewnie ochronić konstrukcję drewnianą, która często spełnia funkcje konstrukcji nośnej należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia i rozwiązania budowlane oraz odpowiedni środek ochrony drewna impralit. Pozwoli on zabezpieczyć drewno przed owadami technicznymi szkodnikami drewna i grzybami, a inwestorów budowlanych uchroni przed niespodziankami.
Proces impregnacji
Dla drewna, które określane jest mianem drewna konstrukcyjnego, np. więźba dachowa, łaty konstrukcyjne, drewno szkieletowe, deski szalunkowe, listwy stosuje się bezciśnieniowe metody nasycania, typu impregnacja zanurzeniowa. Do prewencyjnej ochrony tego typu drewna i przy tego typu aplikacji stosujemy środki ochrony drewna marki impralit.
Środek impregnujący wnika do drewna przez siły kapilarne i dyfuzję , lub przez hydrostatyczne ciśnienie roztworu impregnującego znajdującego się w pojemniku lub poprzez różnicę temperatur zastosowanych roztworów impregnujących.
Metody nasycania drewna
1) Metoda zanurzeniowa
Drewno zostaje całkowicie zanurzone w roztworze impregnującym znajdującym się w pojemniku. Wchłonięcie środka impregnującego uzależnione jest od czasu zanurzania i stężenia roztworu impregnującego, a ponadto od rodzaju i wilgotności drewna.
Wilgotność drewna stosowanego do impregnacji zanurzeniowej, dla wyrobów wodorozcieńczalnych, powinna być w granicach punktu nasycenia włókien, a dla rozpuszczalnikowych środków ochrony drewna poniżej 20%.
2) Metoda kąpieli długotrwałej
Drewno zanurzone (moczone) jest przez wiele godzin do kilku dni w roztworze impregnującym i zostaje równomiernie i głęboko nim nasycone. Przy kąpieli długotrwałej zimnej (temperatura otoczenia) wilgotność drewna (przy środkach solnych), nie ma tak dużego znaczenia, gdyż po kilku dniach proces zachodzi głównie na drodze dyfuzji.